Powiat Świecki prowadzi kampanię mającą na celu pozyskanie kandydatów na rodziców zastępczych.
W związku z powyższym chcielibyśmy Państwu przedstawić cykl artykułów odnośnie pieczy zastępczej.
Dziś zapoznamy Państwa z warunkami jakie muszą spełnić kandydaci na rodzinę zastępczą.
W związku z tym, jeśli czytając ten artykuł uważasz, że masz lub znasz osoby które mają predyspozycje do opieki nad dziećmi, warunki mieszkaniowe oraz twój stan zdrowia pozwala ci na bycie rodzicem zastępczym skontaktuj się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu ul. Wojska Polskiego 195A Tel. 52 56 83 200.
Co to jest piecza zastępcza?
Piecza zastępcza jest sprawowana wówczas gdy brak jest możliwości zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców naturalnych. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej następuje na podstawie orzeczenia Sądu albo w przypadku doprowadzenia przez Policję lub Straż Graniczną.
Kto może stworzyć Rodzinę Zastępczą?
Rodzinę zastępczą/ Rodzinny Dom Dziecka mogą utworzyć małżonkowie lub osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim. Osoba, która ma zamiar pełnić funkcje rodziny zastępczej powinna także spełnić szereg wymagań takich jak:
1) dawać rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
2) nie być pozbawioną władzy rodzicielskiej, oraz nie być we władzy rodzicielskiej ograniczoną ani zawieszoną
3) wypełniać obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego;
4) mieć pełną zdolność do czynności prawnych;
5) być zdolną do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz
b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa,
6) przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
7) zapewnić odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
8) pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
9) w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Powiatu Świeckiego prowadzi na wniosek kandydatów na rodziców zastępczych proces kwalifikacyjny, który obejmuje ustalenie sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej, zdrowotnej oraz na który składają się badania psychologiczne i pedagogiczne.
Jak wygląda proces kwalifikacyjny?
1. W celu wszczęcia procesu kwalifikacyjnego konieczne jest złożenie wniosku o chęci bycia rodziną zastępczą.
2. Kandydaci składają oświadczenia w zakresie iż nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz włada rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona, wypełniają obowiązek alimentacyjny (w przypadku, gdy taki obowiązek wynika z tytułu egzekucyjnego), nie są ograniczone w zdolnościach do czynności prawnych, nie są chorzy na chorobę uniemożliwiającą mi sprawowanie pieczy zastępczej, przebywają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
3. Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odwiedzają kandydatów w miejscu zamieszkania w celu ustalenia sytuacji mieszkaniowej i rodzinnej.
4. Kandydaci dostarczają zaświadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza psychiatry oraz zaświadczenie terapeuty uzależnień.
5. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie występuje z zapytaniem do Krajowego Rejestru Karnego o niekaralność oraz z zapytaniem do rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym.
6. Kandydaci wypełniają ankietę kwalifikacyjną dla kandydatów ubiegających się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej.
7. Kandydaci kierowani są do psychologa na badanie w celu wydania opinii o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz na badanie pedagogiczne.
8. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie występuje z wnioskiem do właściwego względem zamieszkania kandydatów Ośrodka Pomocy Społecznej o opinię o rodzinie.
Po pozytywnym zaopiniowaniu kandydaci kierowani są na bezpłatne szkolenie po ukończeniu, którego wnioskują o wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego w którym określony zostanie forma rodzinnej pieczy zastępczej.
Szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych obejmować może następujące bloki tematyczne:
1. Regulacje prawne w zakresie funkcjonowania pieczy zastępczej, elementy prawa rodzinnego oraz zagadnienia z zakresu praw dziecka. Kompetencje organizatora pieczy zastępczej.
2. Budowanie poczucia bezpieczeństwa i wzajemnej akceptacji. Rozwijanie umiejętności wspierania dzieci.
3. Praca na rzecz kompensacji opóźnień rozwojowych. Praca na rzecz budowania poczucia tożsamości dziecka – przeżywanie rozłąki i straty. Przygotowanie do zmian: szczególne potrzeby dziecka. Podstawowa wiedza o przemocy w rodzinie, uzależnieniach i ich wpływie na dziecko i rodzinę.
4. Efektywna komunikacja z dzieckiem oraz innymi uczestnikami procesu pieczy zastępczej z uwzględnieniem rodziców biologicznych. Wykorzystanie alternatywnych metod rozwiązywania kryzysów i konfliktów – mediacje, zasady dobrej rozmowy.
5. Odpowiedzialna praca zespołowa na rzecz dziecka w rodzinie zastępczej. Integracja grupy i stworzenie grup wsparcia dla funkcjonujących rodzin pieczy zastępczej.
6. Wspieranie więzi rodzinnych – praca rodziny zastępczej na rzecz powrotu dziecka do rodziny biologicznej. Rozwijanie umiejętności i metod wychowawczych, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej, podstawy komunikacji interpersonalnej, asertywność.
7. Kryzys w rodzinie zastępczej – to się zdarza, efektywne metody radzenia sobie w sytuacjach trudnych – metody zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Przygotowanie do podjęcia decyzji.
Liczba godzin szkolenia nie może być mniejsza niż 60 godzin dydaktycznych, w tym 10 godzin praktyk, które organizowane są w formach pieczy zastępczej.
Szkolenie może zostać zorganizowane przez Ośrodek Adopcyjny lub Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach projektu „Rodzina w Centrum”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Powiatu Świeckiego prowadzi proces kwalifikacyjny oraz po pozytywnym jego zakończeniu kieruje na szkolenie.
Wsparcie na jakie mogą liczyć ustanowione rodziny zastępcze
Charakter wsparcia i proponowane formy pomocy są uzależnione od różnych czynników. Istotne jest to, że są skierowane zarówno dla rodziców zastępczych, ich dzieci i dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych. Zakres proponowanej pomocy i możliwości jej udzielenia jest bardzo szeroki.
Rodziny zastępcze oraz prowadzący rodzinny dom dziecka w swoim codziennym życiu mogą liczyć na wsparcie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników socjalnych, psychologów, pedagoga, specjalisty pracy z rodziną, specjalisty do spraw wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz współpracujących z PCPR terapeuty w zakresie uzależnień i radcy prawnego.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zapewnia wsparcie rodzinom zastępczym w formie poradnictwa, grup wsparcia oraz szkoleń, organizuje spotkania integracyjne. Tematyka spotkań, czy szkoleń jest uzależniona od potrzeb rodzin, dotyczyć może wychowania, zachowania, czy wzmocnienia kompetencji, zdrowia, emocji, depresji, nawyków żywieniowych jak też przeciwdziałania zjawisku wypalenia zawodowego, zwłaszcza w przypadku rodzin zastępczych zawodowych. W minionych latach zrealizowano między innymi szkolenia o tematyce: „Choroby psychiczne u dzieci i młodzieży”, „Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych”, „20 błędów wychowawczych”, „Jak uchronić dziecko od uzależnień”. Podczas spotkań w ramach grup wsparcia przeprowadzane jest szkolenie przez psychologa. Rodziny mają możliwość rozmowy na temat własnych doświadczeń, omówienia ewentualnych trudności, podzielenia się swoimi przemyśleniami. Dodatkowym atutem jest wzajemne poznanie się rodzin, co sprzyja integracji. Jeżeli jest potrzeba, pracownicy PCPR proponują uzyskanie porady, konsultacji w poradni specjalistycznej.
Już kolejny rok Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt finansowany z funduszy unijnych „Rodzina w Centrum”. Celem projektu jest zapewnienie dodatkowego wsparcia dla rodzin zastępczych poprzez specjalistyczne poradnictwo rodzinne, które jest udzielane przez psychologa, bądź pedagoga, terapię rodzinną grupową i indywidualną, warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie, superwizje rodzin zastępczych, warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą, zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców korzystających z warsztatów. Udział w projekcie pozwolił również na zorganizowanie raz w roku 5-dniowych wyjazdów edukacyjnych z elementami integracji dla rodzin zastępczych, które odbyły się w Zdrojewie i Łebie. W ramach wyjazdów zrealizowano „Trening umiejętności wychowawczych i społecznych”. Inne szkolenia, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, to: „Problemy rodziny naturalnej dziecka w pieczy zastępczej a podjęcie z nią współpracy”, „RAD zaburzenia więzi u dzieci – diagnoza i terapia”, „Twoja rodzina a piecza zastępcza. Tożsamość dziecka”, „Trening zastępowania agresji”, „Pierwsza pomoc przedmedyczna”, czy dla dzieci „Kurs efektywnej nauki”.
Znaczenie ma również wsparcie finansowe, na które mogą liczyć rodziny zastępcze, ale o tym, to już podczas spotkania w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Osoby zainteresowane zapraszamy z pytaniami do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu
Dział Pieczy Zastępczej
RODZIC NA ZASTĘPSTWO – MIŁOŚĆ NA ZAWSZE
PIECZA ZASTĘPCZA jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców.
SYSTEM PIECZY ZASTĘPCZEJ to zespół osób, instytucji i działań mających na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom w przypadkach niemożności sprawowania opieki i wychowania przez rodziców.
PIECZA ZASTĘPCZA jest sprawowana w formie:
- rodzinnej;
- instytucjonalnej
ORGANIZATOR PIECZY ZASTĘPCZEJ – Organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej jest jednostka organizacyjna powiatu lub podmiot, któremu powiat zlecił realizację tego zadania. W województwie kujawsko-pomorskim są to powiatowe centra pomocy rodzinie oraz w miastach na prawach powiatów – miejskie ośrodki pomocy rodzinie.
DZIECKO W PIECZY ZASTĘPCZEJ
UMIESZCZENIE DZIECKA W PIECZY zastępczej powinno nastąpić po wyczerpaniu wszystkich form pomocy rodzicom dziecka, chyba, że dobro dziecka wymaga zapewnienia mu niezwłocznie pieczy zastępczej.
Dziecko umieszcza się w pieczy zastępczej do czasu zaistnienia warunków umożliwiających jego powrót do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie przysposabiającej.
Za pobyt dziecka w pieczy zastępczej rodzice ponoszą odpłatność.
PODSTAWĄ UMIESZCZENIA DZIECKA w pieczy zastępczej jest orzeczenie sądu.
W przypadku pilnej konieczności, na wniosek lub za zgodą rodziców dziecka, możliwe jest umieszczenie dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej, na podstawie umowy zawartej między rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka a starostą właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej rodziny lub miejsce prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
O zawartej umowie starosta zawiadamia niezwłocznie sąd.
Możliwe są sytuacje, że dziecko jest w pieczy zastępczej na własną prośbę, na wniosek rodzica lub osoby trzeciej, a także w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie po interwencji pracownika socjalnego.
OKRES OBJĘCIA DZIECKA PIECZĄ ZASTĘPCZĄ
Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletności.
Osoba, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli np. się uczy.
PRAWA DZIECKA W PIECZY ZASTĘPCZEJ
Dziecko umieszczone w pieczy zastępczej ma w szczególności prawo do:
- utrzymywania osobistego kontaktu z rodziną naturalną i powrotu do rodziny naturalnej,
- traktowania w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości,
- praktyk religijnych zgodnych z wolą rodziców i potrzebami dziecka,
- kształcenia, rozwoju uzdolnień, zainteresowań i indywidualności, zabawy i wypoczynku,
- pomocy w przygotowaniu do samodzielnego życia,
- wiedzy o swoim pochodzeniu, dostępu do informacji i wyrażania opinii w sprawach, które go dotyczą.
RODZINNA PIECZA ZASTĘPCZA
RODZINNE FORMY PIECZY ZASTĘPCZEJ
Rodzinne formy pieczy zastępczej są najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, w którym powinno wychowywać się dziecko. Dziecko osierocone lub czasowo pozbawione możliwości opieki ze strony rodziców biologicznych przebywając w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka nie jest anonimowe, ma konkretnych, stałych opiekunów ze strony, których doświadcza troski i opieki. Rodzinna piecza zastępcza zapewnia optymalne warunki rozwoju psychofizycznego dziecka.
Rodzinne formy pieczy zastępczej to:
- rodzina zastępcza
- rodzinny dom dziecka
ZADANIA RODZINNEJ PIECZY ZASTĘPCZEJ
Rodzina zastępcza oraz rodzinny dom dziecka zapewnia dziecku całodobową opiekę i wychowanie, w szczególności:
- traktują dziecko w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości osobowej;
- zapewniają dostęp do przysługujących świadczeń zdrowotnych;
- zapewniają kształcenie, wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych;
- zapewniają rozwój uzdolnień i zainteresowań;
- zaspokajają jego potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, społeczne oraz religijne;
- zapewniają ochronę przed arbitralną lub bezprawną ingerencją w życie prywatne dziecka;
- umożliwiają kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej.
RODZINA ZASTĘPCZA – to czasowa forma sprawowania opieki nad dzieckiem, która trwa nie dłużej niż do czasu uzyskania przez to dziecko pełnoletności. Jest ustanawiana w sytuacji kiedy rodzice naturalni nie mogą zapewnić swoim dzieciom opieki i wychowania. Rodzinna piecza zastępcza charakteryzuje się szeregiem cech, które są zgodne z psychologicznymi, społecznymi i rozwojowymi potrzebami dziecka.
KTO TWORZY RODZINĘ ZASTĘPCZĄ
Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej, wg typów rodzin:
TYPY RODZIN ZASTĘPCZYCH:
- spokrewniona– tworzą ją małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej, będący wstępnymi lub rodzeństwem dziecka,
- niezawodowa– tworzą ją małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej, nie będący wstępnymi lub rodzeństwem dziecka;
- zawodowa – tworzą ją małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej, nie będący wstępnymi lub rodzeństwem dziecka. Zawodowe rodziny zastępcze:
- pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego – umieszcza się dziecko do czasu unormowania jego sytuacji, nie dłużej jednak niż na okres 4 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach okres ten może być przedłużony, za zgodą organizatora rodzinnej pieczy zastępczej do 8 miesięcy lub do zakończenia postępowania sądowego dotyczącego powrotu dziecka do rodziny, przysposobienia, umieszczenia w rodzinnej pieczy zastępczej.
- zawodowa specjalistyczna – w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej umieszcza się w szczególności dzieci legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dzieci na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, małoletnie matki z dziećmi.
- W rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej nie można w tym samym czasie umieścić dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i dzieci na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
- W rodzinie zastępczej jednocześnie może przebywać nie więcej niż 3 dzieci (wyjątek może stanowić umieszczanie w rodzinie rodzeństwa).
RODZINNY DOM DZIECKA – tworzą małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej. Praca prowadzącego rodzinny dom dziecka jest wykonywana na podstawie umowy o świadczenie usług. Umowę zawiera się na okres co najmniej 5 lat, jeżeli umowę zawierają małżonkowie, wynagrodzenie przysługuje małżonkowi wskazanemu w umowie.
W rodzinnym domu dziecka jednocześnie może przebywać nie więcej niż 8 dzieci (wyjątek może stanowić umieszczanie w rodzinie rodzeństwa).
INFORMACJA DLA KANDYDATÓW NA RODZICÓW ZASTĘPCZYCH
JAK ZAŁOŻYĆ RODZINĘ ZASTĘPCZĄ
Jeśli chcesz stworzyć rodzinę zastępczą, zgłoś się do najbliższego powiatowego centrum pomocy rodzinie. Tam uzyskasz szczegółowe informacje o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby zaopiekować się dzieckiem.
KTO MOŻE ZOSTAĆ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ
Rodzicami zastępczymi może zostać:
- małżeństwo
- osoba niepozostająca w związku małżeńskim
WYMOGI DLA KANDYDATÓW
Kandydaci na rodziców zastępczych muszą spełniać wymagania:
- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
- nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
- wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
- nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
- są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym: rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
- nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo w przypadku kandydatów pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka
- co najmniej jedna osoba musi posiadać stałe źródło dochodów w przypadku kandydatów do tworzenia rodziny zastępczej niezawodowej.
Osoba spełniająca te wymagania, zostanie skierowana na specjalne bezpłatne szkolenie.
PROCEDURA TWORZENIA RODZIN ZASTĘPCZYCH
Kandydaci na rodziców zastępczych muszą przejść procedurę kwalifikacyjną, która obejmuje następujące etapy:
Krok pierwszy
Wstępna rozmowa informacyjna z kandydatami do pełnienia funkcji rodziców zastępczych: kandydaci zostają poinformowani przez organizatora pieczy zastępczej o przebiegu procedury tworzenia rodziny zastępczej czy rodzinnego domu dziecka, a także zapoznaje kandydatów na opiekunów zastępczych z wymaganiami formalnymi.
Złożenie wymaganych dokumentów. Kandydaci na rodziców zastępczych są zobowiązani do przedłożenia:
- zaświadczenia o braku zdrowotnych przeciwwskazań do sprawowania opieki zastępczej wydane przez lekarza pierwszego kontaktu dla obojga kandydatów osobno
- zaświadczenia o zatrudnieniu i o dochodach; jak wyżej; w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wypis z rejestru oraz PIT za ostatni rok
- własnoręcznego oświadczenia o niekaralności obojga małżonków osobno
Krok drugi
Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w miejscu zamieszkania kandydatów na rodziców zastępczych zbiera informacje i przeprowadza analizę sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej.
Krok trzeci
Kandydaci na rodziny zastępczej muszą przejść badanie predyspozycji i motywacji do sprawowania funkcji rodziców zastępczych po uzyskaniu wstępnej pozytywnej kwalifikacji. Są to konsultacje psychologiczne i badania testowe, których przeprowadzenie zapewnia organizator pieczy zastępczej.
Krok czwarty: Szkolenia kandydatów na rodzinę zastępczą.
Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka są zobowiązani do ukończenia szkolenia. Po jego ukończeniu otrzymują świadectwo ukończenia szkolenia, które obok wymaganych warunków oraz posiadania predyspozycji i motywacji do sprawowania pieczy zastępczej stanowi element niezbędny do uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego umożliwiającego prowadzenie rodziny zastępczej niezawodowej, zawodowej lub rodzinnego domu dziecka.
Szkolenia kandydatów na rodzinę zastępczą odbywają się zgodnie z zatwierdzonymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programami szkoleń, których celem jest zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą czy sposobami radzenia sobie z nimi.
Szkolenie przygotowuje kandydatów do sprawowania opieki i wychowania dzieci, zaspokojenia ich potrzeb rozwojowych i kompensacji opóźnień, wspierania więzi dziecka z rodziną naturalną, zapewnienia dziecku nawiązania bezpiecznych, pozytywnych i trwałych więzi.
Zakres programowy szkolenia – szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego, w zakresie praw dziecka, wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, wiedzę i umiejętności rozpoznania i oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach oraz informacje o zadaniach i kompetencjach instytucji wspierających oraz zajęcia praktyczne w rodzinnych i instytucjonalnych formach pieczy zastępczej zawodowej.
Szkolenie odbywa się metodą warsztatową i trwa około trzech miesięcy, w tym 10 godzin praktyk.
Świadectwo ukończenia szkolenia nie jest jednoznaczne z uzyskaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego, które uprawnia kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, zawodowej i prowadzących rodzinny dom dziecka.
Krok piąty: zaświadczenie kwalifikacyjne
Po ukończeniu szkolenia i przejściu badań psychologicznych Kandydaci pozytywnie ocenieni przez zespół szkolący otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne zawierające potwierdzenie ukończenia tego szkolenia oraz spełniania warunków powierzenia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej osoby zakwalifikowane do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka zostają wpisane w rejestr prowadzony przez starostę. Dane z powyższego rejestru przekazywane są do właściwego sądu.
Krok szósty: przyjęcie dziecka
Kandydaci do pełnienia funkcji pieczy zastępczej pozostają w gotowości na przyjęcie dziecka.
Organizator rodzinnej pieczy zastępczej przygotowuje rodziny zastępcze oraz prowadzących rodzinne domu dziecka na przyjęcie dziecka przez udzielenie im szczegółowych informacji o dziecku i jego sytuacji rodzinnej, w tym informacji o rodzeństwie oraz zapewnienie w miarę potrzeby, kontaktu z dzieckiem przed umieszczeniem go w rodzinie lub rodzinnym domu dziecka w terminie nie późniejszym niż 7 dni przed przyjęciem dziecka.
Ponadto przekazuje im nie później niż w dniu poprzedzającym dzień przyjęcia dziecka, następująca dokumentację: odpis aktu urodzenia dziecka, dokumentację o stanie zdrowia dziecka, dokumenty szkolne, w szczególności świadectwa szkolne i karty szczepień, diagnozę psychofizyczną dziecka, w tym dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, udziału w zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych oraz konieczności objęcia dziecka pomocą profilaktyczno – wychowawczą lub resocjalizacyjną albo leczeniem i rehabilitacją, plan pracy z rodziną, przekazany organizatorowi przez asystenta rodziny.
Krok siódmy: wniosek do sądu o utworzenie rodziny zastępczej
Kandydaci do pełnienie funkcji rodziny zastępczej, po zapoznaniu się z dzieckiem i jego sytuacją i wzajemnej akceptacji oraz po podjęciu decyzji zostania rodziną zastępczą, składają wniosek do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich) o ustanowienie ich rodziną zastępczą dla tego dziecka (dzieci).
Krok ósmy: wydanie postanowienia o utworzeniu rodziny zastępczej
Ostateczną decyzję o utworzeniu rodziny zastępczej dla dziecka podejmuje sąd, po zapoznaniu się z dokumentacją na temat całościowej sytuacji dziecka i jego rodziny naturalnej oraz kandydatów na rodzinę zastępczą. Sąd wydaje postanowienie o ustanowieniu kandydatów rodziną zastępczą, które uprawomocnia się w ciągu 21 dni.
Od postanowienia sądu rodzina naturalna dziecka jak i inni krewni mogą składać odwołanie
Krok dziewiąty: uruchomienie procedury
Kandydaci, po uzyskaniu postanowienia sądu o ustanowieniu ich rodziną zastępczą dla określonego dziecka i jego uprawomocnieniu, zgłaszają się do powiatowego centrum pomocy rodzinie obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem i jego wychowaniem rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka podejmują z dniem faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Krok dziesiąty: wsparcie finansowe
rodziny zastępcze otrzymują wsparcie finansowe starosty, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziny, na jednorazowe wyposażenie rzeczowe przy przyjęciu dziecka i comiesięczne wsparcie finansowe – na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a także inne formy pomocy przewidziane ww. Ustawą.
Krok jedenasty: współpraca
Rodzina zastępcza jest zobowiązana do stałej współpracy z sądem, koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej i specjalistą ds. pracy z rodziną oraz do udziału w posiedzeniach zespołów ds. okresowej oceny sytuacji dziecka w rodzinie zastępczej, której dokonuje organizator pieczy zastępczej.
Załączniki
plakat | dodany: 11:18, 11.12.2018 | przez: Judyta Wiza | ||
informator | dodany: 11:18, 11.12.2018 | przez: Judyta Wiza | ||
Szkolenie i proces kwalifikacji | dodany: 11:20, 11.12.2018 | przez: Judyta Wiza | ||
Wsparcie dla rodzin zastępczych | dodany: 11:20, 11.12.2018 | przez: Judyta Wiza |
Informacje
wytworzono: | data: 00:00 11.12.2018 | przez: Karolina Gapska Kostrzewa | |
wprowadzono: | data: 11:41, 11.12.2018 | przez: Judyta Wiza | |
udostępniono: | data: 12:43, 27.01.2020 | przez: Judyta Wiza | |
zmodyfikowano: | data: 12:29, 20.02.2020 | przez: Joanna Kowalska | |
osoba odpowiedzialna: | Dział Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej i Interwencji Kryzysowej | ||
podmiot udostępniający: | PCPR w Świeciu |
Rejestr zmian
edytowane: | data: 12:43, 27.01.2020 | przez: Judyta Wiza | KAMPANIA mająca na celu pozyskanie kandydatów na rodziców zastępczych | |
utworzono: | data: 11:41, 11.12.2018 | przez: Judyta Wiza | KAMPANIA mająca na celu pozyskanie kandydatów na rodziców zastępczych |