osoby niepełnosprawne - dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się ze środków PFRON

Likwidacja barier w komunikowaniu się

ETAPY SKŁADANIA WNIOSKU I PRZYZNAWANIA DOFINANSOWANIA DO LIKWIDACJI BARIER W KOMUNIKOWANIU SIĘ

PRACOWNIK ODPOWIEDZIALNY:  Monika Betka tel. 52 56 83 204

1. Pobranie z PCPR odpowiedniego druku wniosku o dofinansowanie.

2. Wypełnienie wniosku o dofinansowanie.

3. Uzyskanie (na druku pobranym z PCPR) zaświadczenia od lekarza specjalisty potwierdzającego indywidualną potrzebę zakupu komputera i/lub specjalistycznych programów edukacyjnych.

4. Złożenie wniosku w Centrum wraz z odpowiednimi załącznikami: - kopia orzeczenia o niepełnosprawności, umiarkowanym/znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne (orzeczenie o którym mowa w art. 1 lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 orzeczenie o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998r.) - stosowne zaświadczenia o których mowa w „Szczegółowych zasadach i procedurach udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych” przyjętych Zarządzeniem Starosty Świeckiego Nr 215/14 z dnia 24 lutego 2014 roku ze zm.

5. O dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się może ubiegać się osoba niepełnosprawna której przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty: – 50 % przeciętnego wynagrodzenia* na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym; – 65 % przeciętnego wynagrodzenia* w przypadku osoby samotnej.

6. W uzasadnionych przypadkach, w celu rozpoznania sprawy PCPR może żądać dodatkowych dokumentów (zaświadczeń).

7.  Rozpatrzenie wniosku. Wnioski o dofinansowanie rozpatrywane są według kolejności wpływu kompletnych wniosków. Pozytywne rozpatrzenie wniosku następuje po podjęciu przez Radę Powiatu Świeckiego uchwały w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dany rok budżetowy, aż do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel (w danym roku).

8. Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych.

9. Warunki jakie muszą spełniać wnioskodawcy ubiegający się o udzielenie dofinansowania, katalog zawierający wykaz urządzeń, zasady rozpatrywania wniosków, udzielania dofinansowania oraz dokonywania rozliczeń znajduje się w „Szczegółowych zasadach i procedurach udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych” przyjętych Zarządzeniem Starosty Świeckiego Nr 215/14 z dnia 24 lutego 2014 roku ze zm.

 SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

 1.  Złożenie wniosku w PCPR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się można złożyć w każdym czasie, jednakże dofinansowanie nie przysługuje, jeżeli wnioskodawca w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskał dofinansowanie w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się.

2. Wniosek, w sekretariacie Centrum zostaje wpisany do dziennika korespondencji.

3. Rejestracja wniosku w dziale ds. rehabilitacji społecznej pod kolejnym numerem właściwego spisu spraw.

4.  W ciągu 10 dni od dnia złożenia wniosku PCPR informuje wnioskodawcę o występujących we wniosku uchybieniach. Usunięcie uchybień (uzupełnienie brakującej dokumentacji) powinno zostać dokonane w terminie 30 dni. W przypadku nieuzupełnienia dokumentacji w wyznaczonym terminie wnioskodawca zostaje poinformowany w formie pisemnej o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.

5.  W ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku Centrum informuje wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia złożonego wniosku.

6.  W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, wnioskodawca otrzymuje pisemną informację o terminie podpisania umowy cywilno-prawnej ze Starostą Świeckim, nie stawienie się w wyznaczonym terminie traktowane jest jako rezygnacja z dofinansowania.

7.  Umowa cywilno-prawna szczegółowo określa warunki rozliczenia przyznanego dofinansowania.

* Przeciętne wynagrodzenie – oznacza przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

 
    • Wydział
    • Termin załatwienia
    • Osoba kontaktowa
    • Miejsce załatwienia
    • Telefon kontaktowy
    • Miejsce odbioru
    • Wymagane dokumenty
    • Opłaty
    • Tryb odwoławczy
    • Uwagi
    • Podstawa prawna
    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>