osoby niepełnosprawne - likwidacja barier architektonicznych

Likwidacja barier architektonicznych

ETAPY SKŁADANIA WNIOSKU I PRZYZNAWANIA DOFINANSOWANIA
DO LIKWIDACJI BARIER ARCHITEKTONICZNYCH
PRACOWNIK ODPOWIEDZALNY: Joanna Kowalska tel. 52 56 83 204
 
1. Pobranie z PCPR odpowiedniego druku wniosku o dofinansowanie.
2. Wypełnienie wniosku o dofinansowanie.
3. Złożenie wniosku w Centrum wraz z odpowiednimi załącznikami:
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub równoważne (orzeczenie o którym mowa w art. 1 lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 orzeczenie o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998r.)
- zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim oraz przy pomocy kul lub balkonika (ważne jeden miesiąc od daty wystawienia)
- kopie orzeczeń o niepełnosprawności lub równoważne, osób zamieszkujących wspólnie z wnioskodawcą
- udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (np. akt własności, umowa najmu)
- zgoda właściciela budynku lub lokalu mieszkalnego na przeprowadzenie likwidacji barier architektonicznych, jeżeli taka zgoda jest wymagana,
- zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy
- kopia dowodu osobistego wnioskodawcy.
4. O dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna:
1) osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczeniem, o którym mowa w art. 1 lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 orzeczenie o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998r. , a w szczególności:
a. osoba niepełnosprawna w wieku do 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym ze względu na dysfunkcję narządu ruchu lub choroby neurologiczne
b. osoba niepełnosprawna w wieku do 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym ze względu na dysfunkcję narządu wzroku,
c. osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym wydanym ze względu na dysfunkcję narządu ruchu lub choroby neurologiczne,
d.  osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym wydanym ze względu na dysfunkcję narządu wzroku,
e.  osoba niepełnosprawna z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym ze względu na dysfunkcję narządu ruchu lub chorób neurologicznych z koniecznością poruszania się przy pomocy kuli lub balkonika na stałe,
f.  osoba niepełnosprawna z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym ze względu na dysfunkcję narządu wzroku,
2)  osoba niepełnosprawna o której mowa w pkt.1 lit. a-f, jeżeli jest właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo posiada pisemną zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale mieszka.
5. W uzasadnionych przypadkach, w celu rozpoznania sprawy PCPR może żądać dodatkowych dokumentów (zaświadczeń).
6. Rozpatrzenie wniosku.
Wnioski należy składać w roku realizacji zadania. Pozytywne rozpatrzenie wniosku następuje po podjęciu przez Radę Powiatu Świeckiego uchwały w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dany rok budżetowy, aż do momentu wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel (w danym roku).
7. Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych.
8. Warunki jakie muszą spełniać wnioskodawcy ubiegający się o udzielenie dofinansowania, zasady rozpatrywania wniosków i udzielania dofinansowania, zasady przekazywania i rozliczania przyznanego dofinansowania, katalog Kosztów podlegających dofinansowaniu i zasady sprawowania kontroli nad wykorzystaniem środków Funduszu znajduje się w Zarządzeniu Starosty Świeckiego nr 214/14 z dnia 24 lutego 2014 roku w sprawie przyjęcia szczegółowych zasad i procedur udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych ze zm.
 SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
1. Złożenie wniosku w PCPR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych można złożyć w każdym czasie.
2 Wniosek, w sekretariacie Centrum zostaje wpisany do dziennika korespondencji.
3. Rejestracja wniosku w dziale ds. rehabilitacji społecznej pod kolejnym numerem właściwego spisu spraw.
4. W ciągu 10 dni od dnia złożenia wniosku PCPR informuje wnioskodawcę o występujących we wniosku uchybieniach. Usunięcie uchybień (uzupełnienie brakującej dokumentacji) powinno zostać dokonane w terminie 30 dni. W przypadku nieuzupełnienia dokumentacji w wyznaczonym terminie wnioskodawca zostaje poinformowany w formie pisemnej o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia.
5. W ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku Centrum informuje wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia złożonego wniosku.
6. Kompletny wniosek podlega punktacji wg określonej skali punktowej określone w  załączniku do „Szczegółowych zasad i procedur udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do likwidacji barier architektonicznych” przyjętych Zarządzenie Starosty Świeckiego Nr 214/14 z dnia 24 lutego 2014 roku.
7. Wnioskodawca otrzymuje pismo wyznaczające termin dokonania przez pracowników PCPR wstępnej wizji lokalnej, w celu weryfikacji zasadności zaproponowanego zakresu zadania.
8. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, wnioskodawca otrzymuje pisemną informację określającą zakwalifikowany zakresie prac oraz o konieczności dostarczenia kosztorysu określającego zakres rzeczowy i finansowy tych prac.
9. Po akceptacji kosztorysu przez Centrum, wnioskodawca otrzymuje decyzję o wysokości przyznanego dofinansowania, którą musi  zaakceptować oraz określić termin ostatecznego zakończenia prac.
10. Po pisemnym zaakceptowaniu kwoty dofinansowania oraz określenia terminu ostatecznego wykonania prac, wnioskodawca otrzymuje pismo o  terminie podpisania umowy cywilno-prawnej ze Starostą Świeckim. Nie stawienie się w wyznaczonym terminie traktowane jest jako rezygnacja z dofinansowania.
11. Umowa cywilno-prawna szczegółowo określa warunki rozliczenia przyznanego dofinansowania.
 * Przeciętne wynagrodzenie – oznacza przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).
    • Wydział Dział Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych
    • Termin załatwienia -
    • Osoba kontaktowa Joanna Kowalska
    • Miejsce załatwienia PCPR w Świeciu pokój nr 4
    • Telefon kontaktowy 525683204
    • Miejsce odbioru -
    • Wymagane dokumenty Wniosek o dofinansowanie wraz z odpowiednimi załącznikami:
      - kopią orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub równoważnym (orzeczenie o którym mowa w art. 1 lub art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 orzeczenie o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydane przed dniem 1 stycznia 1998r.)
      - zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim oraz przy pomocy kul lub balkonika (ważne jeden miesiąc od daty wystawienia) -na druku PCPR
      - kopie orzeczeń o niepełnosprawności lub równoważne, osób zamieszkujących wspólnie z wnioskodawcą
      - udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (np. akt własności, umowa najmu)
      - zgoda właściciela budynku lub lokalu mieszkalnego na przeprowadzenie likwidacji barier architektonicznych, jeżeli taka zgoda jest wymagana,
      - zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy
      - kopia dowodu osobistego wnioskodawcy
    • Opłaty -
    • Tryb odwoławczy -
    • Uwagi

      Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych.

    • Podstawa prawna
      Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 roku Nr 127, poz. 721 ze zm.).
      Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015r., poz. 926 ze zm.).
      Zarządzenie Starosty Świeckiego nr 214/14 z dnia 24 lutego 2014 roku w sprawie przyjęcia Szczegółowych zasad i procedur udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do likwidacji barier architektonicznych.
      Zarządzenie Starosty Świeckiego nr 24/15 dnia 10 marca 2015 roku w sprawie przyjęcia zmian do szczegółowych zasad i procedur udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do likwidacji barier architektonicznych.
    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>