Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze - skierowanie i umieszczenie dziecka w POW

Procedura skierowania i umieszczenia dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej

Kontakt Dział Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej i Interwencji Kryzysowej Kierownik działu - Anna Fenske tel. 52 56 83 208 Pracownik do kontaktu – Monika Betka - aspirant pracy socjalnej
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Świeciu ul. Sądowa 18,  tel. 52 30 70 160
Skierowanie i umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo - wychowawczej 
Podstawą skierowania do placówki opiekuńczo wychowawczej jest orzeczenie sądu o umieszczeniu dziecka w placówce albo wniosek rodziców, dziecka lub osoby trzeciej o umieszczenie dziecka w placówce. Dziecko do placówki opiekuńczo-wychowawczej kieruje powiat właściwy do ponoszenia wydatków na opiekę i wychowanie dziecka.
Dziecko cudzoziemców, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, do placówki opiekuńczo-wychowawczej kieruje powiat właściwy ze względu na miejsce pobytu dziecka. Jeżeli powiat nie może skierować dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej z powodu braku odpowiedniej placówki opiekuńczo-wychowawczej lub z powodu braku miejsca w placówce opiekuńczo-wychowawczej na jego terenie, zwraca się do innego powiatu z wnioskiem o skierowanie dziecka do odpowiedniej placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Dziecko kieruje się do placówki opiekuńczo-wychowawczej (…) po zasięgnięciu opinii  dyrektora tej placówki. O skierowaniu dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo  interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego powiat  właściwy do ponoszenia  wydatków na opiekę i wychowanie dziecka, a przypadku dziecka cudzoziemców, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ustawy, powiat właściwy  ze względu na miejsce pobytu dziecka , informuje niezwłocznie sąd, który orzekł o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej. Przy kierowaniu dziecka do placówki opiekuńczo-wychowawczej przekazuje się dostępną  dokumentację dotyczącą dziecka, a szczególności: orzeczenie sądu o umieszczeniu dziecka w placówce albo wniosek rodziców dziecka lub osoby trzeciej o umieszczeniu dziecka w placówce; odpis aktu urodzenia dziecka ,a w przypadku sierot lub półsierot również odpis aktu zgonu zmarłego rodzica; dostępną dokumentację o stanie zdrowia dziecka w tym kartę szczepień; dokumenty szkolne, świadectwa szkolne, w szczególności ostatnie świadectwo szkolne; informację o prowadzonej pracy z rodziną dziecka i jej rezultatach.
Przy kierowaniu dziecka cudzoziemców do placówki opiekuńczo-wychowawczej przekazuje się dostępną  dokumentację dotyczącą dziecka, a szczególności:
dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka; dokumenty uprawniające dziecko do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zostały wydane; dokumenty podróży dziecka; informacje o okolicznościach zgłoszenia dziecka do powiatowego centrum pomocy rodzinie; informacja o rodzicach dziecka; dokumenty o stanie zdrowia dziecka.
W przypadku powrotu dziecka z placówki opiekuńczo-wychowawczej do rodziny dyrektor tej placówki zawiadamia rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo inne osoby upoważnione przez sąd w celu osobistego odebrania przez nich dziecka, oraz asystenta rodziny prowadzącego pracę z rodziną dziecka.
Powrót dziecka do rodziny
Powrót dziecka do rodziny następuje w przypadku orzeczenia sądu o zakończeniu pobytu dziecka w placówce lub okresowo na podstawie wniosku stałego zespołu pracowników placówki o zaistnieniu podstaw powrotu dziecka do rodziny i gdy sąd przychyli się do tego wniosku.
    • Wydział Dział Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej i Interwencji Kryzysowej
    • Termin załatwienia -
    • Osoba kontaktowa Anna Fenske, Monika Betka
    • Miejsce załatwienia Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Świeciu, ul. Sądowa 18
    • Telefon kontaktowy 523070160, 525683208
    • Miejsce odbioru -
    • Wymagane dokumenty -
    • Opłaty -
    • Tryb odwoławczy -
    • Uwagi

    • Podstawa prawna
      Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 roku
      Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2011 roku w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej
    • Typ treściProcedury załatwiania spraw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>